Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Ne, 8-20 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Digitalizace v ČR
  3. Digitální televize

Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 

DVB-T2 je nový nastupující standard digitálního televizního vysílání prostřednictvím sítě pozemních vysílačů. V budoucnu tento standard nahradí současné DVB-T, ze kterého vychází. Stejně jako v DVB-T i v DVB-T2 jsou programy seskupovány do tzv. multiplexů. Přechod na DVB-T2 má být realizován prostřednictvím tří přechodových sítí (dvě celoplošné: Česká televize, České Radiokomunikace a jedna regionální síť).

Pro pozemní televizní vysílání byly původně vyhrazeny frekvence 470-865 MHz. Značná část těchto frekvencí již byla odebrána ve prospěch mobilních operátorů a jejich LTE internetu. Jedná se o tzv. 1. digitální dividendu (přechodné období, ve kterém se uvolňují původní frekvence pro nové digitální technologie), po které pozemnímu televiznímu vysílání zůstaly frekvence 470-790 MHz. Nyní je v běhu 2. digitální dividenda, která televiznímu vysílání odebere další část frekvencí a omezí pásmo na 470-694 MHz.

Uvedené zmenšení "prostoru" pro televizní vysílání je také hlavním důvodem přechodu na DVB-T2. Výhodou DVB-T2 jsou totiž nové kompresní standardy, díky kterým se zmenšuje velikost vysílaných dat. Výsledkem je buď možnost umístit do jednoho multiplexu více televizních programů (bez ztráty kvality) nebo možnost vysílat v lepší kvalitě - HD případně i Ultra HD rozlišení.

Další výhoda vyplývá z té předchozí - přechod na DVB-T2 a uvolnění části pásma pro služby mobilních operátorů nám přinese rozšíření LTE internetu a dalších služeb.

A pokud bude upřednostněna kvalita před kvantitou, mohli bychom se těšit i na lepší obraz - vysoké rozlišení.

Informace, že pokrytí signálem DVB-T2 bude horší než DVB-T, která se v souvislosti s přechodem na DVB-T2 objevuje, není pravda.

Pro příjem DVB-T2 potřebujete televizor s vestavěným DVB-T2 tunerem nebo set-top box. To ale samo o sobě nestačí - daný přístroj musí podporovat také kódování H.265/HEVC. HEVC je zkratka pro High Efficiency Video Coding, což je standard videoformátu, který snižuje datový tok bez ztráty obrazové kvality.

Dále je samozřejmostí kvalitní televizní anténa, případně celý anténní systém doplněný o anténní zesilovač, anténní rozbočovač a další prvky. Významnou roli také hraje správné nastavení a zapojení celého systému. Pokud si na instalaci netroufáte sami, rádi Vám pomůžeme. Zařízení, která nejsou vybavena DVB-T2 tunerem a zároveň nepodporují kodek H.265/HEVC nelze pro vysílání DVB-T2 v České republice použít.

Ke dni 1.8.2017 je možné přijímat 14 televizních programů v novém standardu digitálního vysílání DVB-T2. Konkrétně se jedná o stanice: Prima, Prima Cool, Prima Max, Prima Zoom, Barrandov TV, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Óčko, Óčko Gold, Šlágr TV, TV Noe, Óčko Expres a Barrandov Family. 

Programová nabídka bude postupně rozšiřována. Síť DVB-T2 bude v následujících měsících rozšiřována i do dalších regionů republiky. Do března příštího roku 2018 by mělo být signálem pokryté celé území ČR. V blízké době přibudou i programy České televize ve vlastní přechodové síti - všechny budete moc sledovat ve vysoké HD kvalitě obrazu - jako je nabízejí satelitní operátoři (např.Skylink).

České Radiokomunikace zahájily vysílání v první části přechodové sítě Multiplex 12 DVB-T2. Do března příštího roku 2018 by mělo být signálem pokryté celé území ČR.

Přehled vysílačů, kmitočtů a výkonů pro vysílání DVB-T2 v přechodové síti - Multiplex 12

(k 5.9.2017)

Co se týče přechodu na DVB-T2, jedná se o významnou změnu, která bude vyžadovat určité investice jak na vysílací (technologie na vysílačích) tak i na přijímací straně (televizory a set-top-boxy).

Otázku, zda bude pozemní vysílání zpoplatněno nebo ne, nedokážeme zodpovědět. Provozovatelé vysílacích sítí mají samozřejmě zájem, aby terestrické vysílání zůstalo i nadále nejrozšířenějším způsobem příjmu televize. Neplacené vysílání obhajují i zástupci vlády a není divu - jedná se o nejrozšířenější způsob příjmu televizního signálu mezi voliči. Na druhé straně stojí velké komerční stanice, které nákladné vysílání přes pozemní vysílače nechtějí hradit, protože za vysílání svých programů přes satelit nebo kabelové společnosti také neplatí, ba co víc - dokonce dostávají zaplaceno za šíření jejich programů ve vysokém rozlišení HD. Jak se tedy celá situace vyvine, bude z velké části záležet na výsledcích jednání.

Přijímače (TV i set-top boxy) pro příjem nového standardu vysílání DVB-T2 s kódováním H.265/HEVC umí zpětně přijímat i současné vysílání DVB-T a také kódování H.264/HEVC, které používají např. v Rakousku (multiplexy ORS Mux - A a ORS Mux - B). Z toho důvodu se investice do nového DVB-T2 přijímače určitě vyplatí. Souběžné vysílání stávajícího DVB-T vysílání a vysílání v novém standardu DVB-T2 by mělo trvat cca dva roky (2018-2020).

Umí můj přijímač/televizor DVB-T2? Jaký set-top box mám koupit?

Jak již bylo zmíněno, televizor nebo set-top box musí mít tuner DVB-T2 a dále musí podporovat kodek H.265/HEVC.

DVB-T2 kodek H.265/HEVC

České Radiokomunikace spustily vlastní certifikaci přístrojů, které prošly testem kompatibility s pozemním televizním vysíláním nové generace. Seznam takovýchto zařízení je zveřejněn na webu: www.dvbt2overeno.cz

 

Proč se přechází na nový vysílací standard Vám sdělí i toto povedené krátké video po kliknutí zde

 

 

TOPlist

Kde nás najdete

Pro zákazníky - osobní odběr zboží (po domluvě - není zde klasická prodejna):

Pro dodavatele - doručovací adresa:

Dvořákova 466, 34401 DOMAŽLICE

 

Kontakty
Logo
elektromarket Digitální Chodsko.cz
David Rácz - provozovatel obchodu
David Rácz - provozovatel obchodu
(Po-Ne, 8-20 hod.)
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz