Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Ne, 8-20 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Digitalizace v ČR
  3. Digitální rádio
DAB+ v České republice

 

 

Co je DAB+ a důvod přechodu

DAB+ (Digital Audio Broadcasting) je podobný způsob šíření signálu jako u pozemní digitální televize DVB-T. Čili v rámci jednoho multiplexu lze šířit mnoho rozhlasových stanic najednou (cca 8 - 20 rozhlasových stanic). Kódování zvuku je v MPEG 4 s modulací OFDM. Zpočátku vysílání probíhalo v pásmu L (1452–1490 MHz), nyní převážně v bývalém III. TV pásmu (174–230 MHz).

Z těch nejdůležitějších důvodů proč se z analogového rádia (FM) přechází na digitální (DAB+) se dá "vypíchnout" následující:

  • v současném analogovém FM pásmu (velmi krátké vlny) není už prostor pro další možná rádia
  • digitální rádio přináší posluchačům předně komfort v podobě velmi čistého zvuku v kvalitě poslechu CD bez absolutního šumu (s různým datovým tokem jednotlivých stanic), možnost doprovodných multimediálních dat na displeji rádia (textové a barevné obrazové informace jako je kvalita signálu, datum a čas, název hrajícího interpreta či varování před dopravní zácpou apod.) a také možnost vysílání jednofrekvenční sítě (tzv.SFN), kdy např.pojedete vozidlem stovky kilometrů a budete moci nerušeně poslouchat stále tu samou oblíbenou rozhlasovou stanici
  • pro vysílatele též přechod k DAB+ vysílání přinese i nižší vysílací náklady digitální rádio tím pádem umožní i rozšíření počtu žánrově vyhraněných rozhlasových stanic, což je momentálně světový trend i v televizním vysílání - např.v sousedním Německu jsou rádia pouze informující o dopravní situaci na silnicích, o počasí apod. Český rozhlas ostatně díky rozvoji DABu zprovoznil rádio čistě zaměřené pro děti (Rádio Junior) či posluchače jazzu.

V České republice se uvažuje o roce 2025 jako o moment přechodu od analogového k digitálnímu rozhlasu, čili je stále čas k přechodu a pořízení si nového rádia do domácnosti či do auta. Jak se ale postupně bude rozšiřovat pokrytí signálem v ČR a komerční rozhlasové stanice budou do DABu sami přicházet (což se děje), bude tato nová technologie pro posluchače čím dál tím atraktivnější a za pár let se situace překlopí v její prospěch. Momentálně je to ještě obráceně, současnou situaci bych tak zhodnotil na 20% ku 80% ve prospěch klasickému analogovému FM vysílání.

 

Český rozhlas (ČRo) ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi a.s.(ČRa) a další dvě soukromé společnosti RTI cz s.r.o. a TELEKO s.r.o. mají momentálně jako zatím jediní zájem o pozvolné přecházení k DAB+ vysílání. Těmto třem "hrdinům" musíme smeknout hlubokou poklonu, díky nim se DAB+ pomalu rozšiřuje do naší vlasti a tak nejsme na chvostu za sousedními okolními státy.

Nejvíce povolený výkon pro vysílač digitálního rozhlasu v ČR je 20 kW, kterým nyní vysílá ČRa multiplex ČRo s názvem DAB Praha (do května 2017 experimentální vysílání). Dle mého testování je tento výkon ideální pro pokrytí Prahy a velmi blízkého okolí (cca do 40km v okruhu Prahy). Aby bylo DAB+ vysílání pro posluchače atraktivní s bezproblémovým příjmem, musí se do budoucna velmi zvětšit počet vysílacích míst, pakliže budou vysílat menšími výkony. Výhodou je možnost jednofrekvenční sítě SFN, kdy jednotlivé vysílače budou v takové vzdálenosti od sebe, aby si mezi sebou levně a efektivně přebírali svůj signál. Pro vzdálenější vysílače se už signál musí dopravit optickou trasou, která je dražší. 

 

DAB+ vysílání využívá již nepoužívané III.televizní pásmo o frekvenci 174 - 230 MHz, čili se jedná ještě o vyšší pásmo, než-li současné FM (87,5 - 108 MHz). Jak je známo, tak čím vyšší frekvence, tím je pak možný horší příjem signálu a větší nároky na přijímací část a tak než-li bude v ČR hustá síť vysílačů, mohou se posluchači setkávat s výpadky signálu. Toto jsem zde chtěl také zmínit, aby to nevypadalo, že DAB+ vysílání jen chválím :-) Jsem však velmi rád a vítám příchod této nové progresivní technologie i když je jasné, že než-li se vše vyřeší, čekají posluchače "porodní bolesti".

Momentálně na Domažlicku, kde máme sídlo, panuje digitální rozhlasová tma (pokud vyjmu příjem z Německa). Námi nejbližší provozovatel DAB+ vysílání je Plzeňská společnost RTI cz s.r.o., která však pro Plzeň a okolí vysílá svůj multiplex výkonem pouze 0,2 kW, což dle mého testování stačí pro pokrytí vyvýšených částí Plzně a do velmi blízkého okolí (cca 5km).

Již v letošním roce 2017 se však bude vysílání výše zmíněného multiplexu DAB Praha rozšiřovat i pro oblasti Brna, Ostravy a naší Plzně, čili se velmi těším, že vám zde brzy přinesu tuto důležitou aktualitu. Český rozhlas schválil přechod na pozemní digitální vysílání v DAB+ a zároveň uvedl, že by mělo jít o vysílače velkých výkonů.

Informační video ředitele odboru techniky Českého rozhlasu Karla Zíky - odkaz zde: https://www.youtube.com/watch?v=AaqR7Rhc1Sw

 

Provozovatelé DAB+ v ČR

 RTI cz s.r.o.
Zikmunda Wintra 1282/21
301 00, Plzeň
IČ: 25224905

DIČ: CZ25224905
 

 České Radiokomunikace a.s.
Skokanská 2117/1
169 00 Praha 6
IČ: 24738875 
DIČ: CZ24738875

 

 TELEKO s.r.o.
Pod Hvězdárnou 453
261 01 Příbram 2
IČ: 25619471
DIČ: CZ25619471

 

Rozhlasové stanice v DAB+

Stav rozhlasových stanic v DAB+ ke dni 23.2.2017

ČRo Radiožurnál

ČRo Dvojka

ČRo Vltava

ČRo Plus

ČRo Wave

ČRo Jazz

ČRo D-dur

ČRo Retro

ČRo Regina DAB

Rádio Junior

Rádio Samson

Rádio Proglas

Rádio DAB plus TOP40

Rádio Jamesdean.fm

...od března 2017 bude nabízet Plzeňská společnost RTI cz s.r.o. pro svůj multiplex i slovenskou stanici Rádio Best FM

 

Mapy pokrytí DAB+ signálu

Zdroj Český telekomunikační úřad a České Radiokomunikace a.s.

Mapa pokrytí DABu v ČR

 

pokryti-praha-zizkov-kanal-12c-dab-praha.jpg

 

teleko-pokryti.jpg

 

rti-pokryti.jpg

 

cra-pokryti.jpg

 

 

Vysílače DAB+ v ČR

Ve III.pásmu se momentálně vysílá z těchto vysílačů:

3486.jpgdigital-analog-zna-ka.jpg

 

Praha Žižkov           kanál 12C   frekvence 227 MHz   max.výkon ERP 20 kW

Praha Strahov         kanál 10D   frekvence 215 MHz   max.výkon ERP 0,125 kW

Praha Rošic.stadion kanál 11A   frekvence 217 MHz   max.výkon ERP 0,2 kW

Plzeň Bory              kanál 10A   frekvence 210 MHz   max.výkon ERP 0,2 kW

Č.Budějovice Kluk   kanál 5D     frekvence 180 MHz   max.výkon ERP 1 kW

Příbram Hvězdárna  kanál 11A   frekvence 217 MHz   max.výkon ERP 1 kW

Trutnov                   kanál 5D    frekvence 180 MHz   max.výkon ERP 1 kW

Milešovka Velemín   kanál 10A   frekvence 210 MHz   max.výkon ERP 1 kW

 

Perfektní přehled i pro zahraničí a zejména Německo naleznete na tomto odkazu: http://www.ukwtv.de/cms/deutschland-dab.html

 

Tabulka frekvencí

tabulka-frekvenci-iii.pasma.jpg

 

Význam rozhlasu

Již 100 let doprovází civilizované lidstvo rozhlasové vysílání. Bezesporu se jedná old-radio.jpgo jeden z největších vynálezů člověka. Dlouhou dobu jsem na tuto pomyslnou příčku upřednostňoval televizní vysílání a např. i internet. Základem lidské komunikace však rozhlas tyto jeho nástupce maže. Říkali, že po nástupu televizního vysílání bude rozhlas logicky upozaďován a že může i zaniknout. Je to nesmysl, rozhlas bude mít stále své nezbytné místo.

I když vnímáme rozhlasové vysílání pouze jedním smyslovým orgánem, dokáže však dokonale evokovat lidskou fantazii a představivost. Rádio si můžete vzít kamkoliv sebou a vytvořit tak vlastní intimní prostor. V rozvojových zemích je často rozhlasové vysílání jedinou spojkou v kontaktu se světem. Ještě v nedávných dobách totality bylo pro nás rozhlasové vysílání důležitou a jednoduchou spojnicí s exilovým vysíláním bez propagandy a lží (Rádio Svobodná Evropa či Hlas Ameriky). Když tyto rádia tehdy moje rodiče večer poslouchali, já jako teenager zase hledal prostřednictvím oblíbeného Rádia Luxembourg spojnici sony_cfd-50_portable_cd_radio_cassette_player.jpgs moderním hudebním světem.

Tyto stanice již odvál čas, ale s příchodem demokracie a svobody jsem zase hltal příchod nových privátních rozhlasových stanic, jako např. dosud mé nejoblíbenější Rádio 1, které stále i po tolika letech patří mezi vrchol nekomerční tolik důležité sféry. Když např. přišlo do tehdejšího polistopadového éteru i komerční Evropa 2, bylo velmi vzrušující sledovat jeho vývoj a rozšiřování vysílačů do dalších měst. Jako student jsem si pravidelně kupoval týdeník Rozhlas, abych mohl sledovat dění při vzniku a rozšiřování nových rozhlasových stanic, internet ještě nebyl. Byla to velmi vzrušující doba, která se už nevrátí. Tuzemský rozhlasový éter ještě zdaleka nebyl přeplněný jako dnes a tak bylo mnohem snazší naladit zahraniční, hlavně Německé či Rakouské stanice. Při jakékoliv zahraniční dovolené jsem jako dítě, i nyní jako už rodič, vždy proskenoval rozhlasové pásmo a více tak nehlédl do kuchyně místní kultury. Víc si tak člověk dovolenou užije, když např.cestou k moři projíždíte Srbským Beogradem nebo Italským Terstem, při poslechu místního rádia více s okolním prostředím splynete a na chvilku se změníte na místního obyvatele. Při pozitivních povětrnostních vlivech lze většinou v létě u nás naladit rozhlasové stanice i z velmi vzdálených a exotických zemích jako je např. Maroko, Tunis, Itálie či Španělsko a rázem tak fantazie probudí naše smysly a na chvilku jste duchem opět na dovolené.

Rozhlas své posluchače předně informuje, ale i varuje, vzdělává i uklidňuje jejich mysl. Při jeho poslechu se dají dělat další různé činnosti, což např. sledování televize tolik neumožňuje. Při jízdě v automobilech je rozhlas téměř vždy nedílnou součástí jízdy. Setkáváme se s ním doslova všude.

Příchodem modernějšího digitálního způsobu vysílání se mění pouze obal, jádropuresensia.jpg významu rozhlasu však stále zůstává a to je velmi dobře. S příchodem DAB+ vysílání se tak opět více otevřou dveře pro vstup nových rozhlasových tematických stanic a posluchač se tak zase posune dopředu, protože ROZHLAS je stále progresivní médium s obrovským významem.

 

TOPlist

Kde nás najdete

Pro zákazníky - osobní odběr zboží (po domluvě - není zde klasická prodejna):

Pro dodavatele - doručovací adresa:

Dvořákova 466, 34401 DOMAŽLICE

 

Kontakty
Logo
elektromarket Digitální Chodsko.cz
David Rácz - provozovatel obchodu
David Rácz - provozovatel obchodu
(Po-Ne, 8-20 hod.)
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz