KONTAKTY

David Rácz - digitalniChodsko.cz
Dvořákova 466
34401 Domažlice
tel: +420 720 268 525
napište nám

NOVINKY

arr3TV STRONG18.8.2017 Oblíbený výrobce set-top boxů a SAT receiverů STRONG představuje novou řadu televizorů... arr3TV TOSHIBA22.8.2017 Do nabídky nám přibyla nová řada televizorů zn.TOSHIBA!!! Samozřejmě s integrovaným TV...

ZBOŽÍ V AKCI

NEJPRODÁVANĚJŠÍ


Chodské okénko
Chodské digitální okénko

 

Tento příspěvek je určen převážně místním divákům a posluchačům z regionu Plzeňského kraje, konkrétně z okresu Domažlice a jeho blízkého okolí.

Jelikož se může mnohým zdát, že druhá vlna TV digitalizace DVB-T2 a nástup nového standardu pro rozhlasové vysílání DAB+ je nepřehledná, chtěl bych to zde touto cestou "drobet" zjednodušit a srozumitelně objasnit.

TELEVIZNÍ VYSÍLÁNÍ  

Pro diváky z regionu Chodska jsou určeny vysílače:

Vraní vrch u Nového Kramolína

Čerchov nad Klenčím pod Čerchovem

Krašov u Plzně

Svatobor u Sušice

(zahraniční TV vysílání z Bavorského vysílače Hoher Bogen)

 

Vraní vrch spolu s Krašovem a Svatoborem tvoří jednofrekvěnční páteřní síť - jsou to vlastně sourozenci. Z těchto tří vysílačů se již vysílá po novu (DVB-T2) i po staru (DVB-T).

Oba typy vysílání tak stále běží souběžně, aby lidé měli dostatek času na pořízení nových set-top boxů nebo i televizorů. Končící vysílání v DVB-T by mělo odejít během roku 2019 - 2020.

 

V České republice zatím existují a vysílají tři tzv.Přechodové sítě v druhé vlně digitalizace DVB-T2 (PS11, PS12 a PS13).

 

 

Vraní vrch, Krašov i Svatobor vysílá Přechodovou síť PS11 a PS12.

Čerchov vysílá Přechodovou síť PS13.

 

Přechodová síť PS11 obsahuje všechny programy České televize a má dvě obrovské výhody: všechny programy vysílají v nejvyšší obrazové kvalitě HD a za druhé vysílají na frekvenci, která se již měnit nebude - a to na kanálu 26 (stejný kanál pro Vraní vrch, Krašov i Svatobor)

Přechodová síť PS12 momentálně vysílá z kanálu 31 (stejný kanál pro Vraní vrch, Krašov i Svatobor) a po úplněm přechodu a vypnutí starého vysílání DVB-T v roce 2019/20 přejde na jiný vysílací kanál (antény měnit nebude třeba, pouze se přeladí set-top box nebo televizor)

Přechodová síť PS13 momentálně vysílá z kanálu 24 (vysílač společnosti Digital Broadcasting z Čerchova) také nebude vysílat na finální frekvenci, také v roce 2019/20 přejde na jiný vysílací kanál (antény měnit nebude třeba, pouze se přeladí set-top box nebo televizor) 


Kdo by měl z Vás chuť přečíst si o problematice něco víc dopodrobna - zde je zajímavý článek z Domažlického deníku: https://domazlicky.denik.cz/zpravy_region/nastava-nova-era-digitalniho-vysilani-20180330.html

 

 

 

ROZHLASOVÉ VYSÍLÁNÍ  

Důvod, proč se přechází na digitální rádio, je velmi podobný jako v případě televize - jednoduše by se dalo říci, že se do původního prostoru prostě nevejde. Diváci a posluchači kladou stále větší důraz a požadavky na kvalitnější a modernější obsah s širší programovou nabídkou.

V lokalitě Domažlického regionu lze naladit tuzemské digitální rozhlasové vysílání z vysílače Radeč u Rokycan. 

Ze zahraničí lze na Chodsku v DAB+ vysílání naladit opět z nedalekého vysílače Hoher Bogen (kanály 11D a 12D - více detailů zde: http://www.ukwtv.de/cms/deutschland-dab/bayern-dab.html)

Vysílač Radeč vysílá na kmitočtu 12C s úctihodným výkonem 10kW, což je pouze ploviční výkon, než-li má nejsilnější DAB+ vysílač u nás v Praze - Žižkov (20kW). Díky tomuto příznivému výkonu lze digitální rozhlasový multiplex velmi solidně naladit i zde na Chodsku - stačí si jen pořídit nové rádio. (nabízíme verze přenosné, stolní i do auta).

Samotné město Plzeň prostřednictvím soukromé společnosti RTI cz vysílá a provozuje svůj multiplex na kanálu 10A (z lokality Plzeň/Bory), bohužel díky slabému výkonu 0,2kW nelze toto vysílání na Chodsku naladit.

Časem se však počítá s osazením DAB+ vysílače ze stožáru naší lokality - vrchu Vavřineček nad Domažlicemi, který v současnosti slouží hlavně pro vysílání rádií v analogovém FM pásmu. Podle nepotvrzených informací bude toto již zastaralé, leč stále nejvíce v ČR používané vysílání, postupně nahrazováno digitálním DAB+. O ukončení vysílání v FM pásmu (velmi krátké vlny) se hovoří jako o roce 2025.

Zde je velmi zajímavé videohttps://www.youtube.com/watch?v=AaqR7Rhc1Sw

Provozoval jsem zároveň i informativní www stránky věnující se výhradně problematice s přechodem na digitální rádio, bohužel však veškerý čas věnuji tomuto projektu Digitální Chodsko. Pro ty z Vás, kteří se problematikou a výhodami DAB+ věnují a zajímá je, zde uvádím odkaz na již neupravované stránky: http://www.chodskydab.estranky.cz/